ZKLN60110-2Z INA 60x110x45mm Other Features With Fixing Holes Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number ZKLN60110-2Z
Size (mm) 60x110x45
Brand INA
Bore Diameter (mm) 60
Outer Diameter (mm) 110
Width (mm) 45
d 60 mm
D 110 mm
B 45 mm
C 45 mm
Angle (?) 60 °
d1 85 mm
r min. 0.6 mm
r1 min. 0.6 mm
Weight 2.2 Kg
Basic dynamic load rating (C) 84 000 kN
Basic static load rating (C0) 214 000 kN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 2.155
EAN 4012802445237
Maximum Capacity / Filling Slot No
Snap Ring No
Inch – Metric Metric
Long Description 60MM Bore; 110MM Outside Diameter; 45MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Plastic Cage; 60 Degree; 1 (Single)
Other Features With Fixing Holes
Category – BDI Angular Contact Ball Bearing
UNSPSC 31171531
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.28
Noun Bearing
Keyword String Angular Contact
Manufacturer URL http://www.ina.com
Weight / LBS 4.85016
Width 1.772 Inch | 45 Millimeter
Bore 2.362 Inch | 60 Millimeter
Outside Diameter 4.331 Inch | 110 Millimeter
Ruville 8107 wheel bearings Offer High Quality Brand Ruville 8107 wheel bearings .Contact 1.0000 in d Us Online to Get Best Quote. d 1.0000 in operating temperature range: -20 to +250 °F D 1.7500 in dynamic load capacity: 6500 lb B 1.2500 in static load capacity: 17000 lbs needle bearing type: Machined Bearing with Inner Ring series: GR bearing