ZKLF80165-2Z INA 80x165x45mm D 165 mm Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number ZKLF80165-2Z
Size (mm) 80x165x45
Brand INA
Bore Diameter (mm) 80
Outer Diameter (mm) 165
Width (mm) 45
d 80 mm
D 165 mm
B 45 mm
C 45 mm
Screw 8
I 35 mm
Angle (?) 60 °
b 3 mm
d1 105 mm
d2 8.8 mm
r min. 0.6 mm
r1 min. 0.6 mm
J 140 mm
Bolt (G) M8
Weight 5.3 Kg
Basic dynamic load rating (C) 91 kN
Basic static load rating (C0) 265 kN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 6.347
EAN 4054364124199
Inch – Metric Metric
Long Description 80MM Bore; 165MM Outside Diameter; 45MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; C0-Medium; Plastic Cage; 60 Degree; 1 (Single)
Other Features With Fixing Holes | With Snap Ring Groove
Category – BDI Angular Contact Ball Bearing
UNSPSC 31171531
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.28
Noun Bearing
Keyword String Angular Contact
Manufacturer URL http://www.ina.com
Weight / LBS 11.68449
Width 1.772 Inch | 45 Millimeter
Bore 3.15 Inch | 80 Millimeter
Outside Diameter 6.496 Inch | 165 Millimeter
IKO RNAF 9511530 needle roller bearings IKO RNAF 9511530 needle roller bearings Needs Analysis , Manufacturing Service . Get 480 Bore Diameter (mm) Your Free. 480 mm d Bore Diameter (mm) 480 Outer Diameter (mm) 650 d 480 mm d1 485 mm D 650 mm D1 645 mm H 135 mm