ZKLF70155-2Z INA 70x155x45mm Long Description 70MM Bore; 155MM Outside Diameter; 45MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; C0-Medium; Plastic Cage; 60 Degree; 1 (Single) Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number ZKLF70155-2Z
Size (mm) 70x155x45
Brand INA
Bore Diameter (mm) 70
Outer Diameter (mm) 155
Width (mm) 45
d 70 mm
D 155 mm
B 45 mm
C 45 mm
Screw 8
I 35 mm
Angle (?) 60 °
b 3 mm
d1 85 mm
d2 8.8 mm
r min. 0.6 mm
r1 min. 0.6 mm
J 130 mm
Bolt (G) M8
Weight 4.9 Kg
Basic dynamic load rating (C) 88 kN
Basic static load rating (C0) 241 kN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 4.9
EAN 4012802078879
Inch – Metric Metric
Long Description 70MM Bore; 155MM Outside Diameter; 45MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; C0-Medium; Plastic Cage; 60 Degree; 1 (Single)