ZKLF50140-2Z INA 50x140x54mm Number of Rows of Balls Double Row Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number ZKLF50140-2Z
Size (mm) 50x140x54
Brand INA
Bore Diameter (mm) 50
Outer Diameter (mm) 140
Width (mm) 54
d 50 mm
D 140 mm
B 54 mm
C 54 mm
Screw 12
I 45 mm
Angle (?) 60 °
b 3 mm
d1 80 mm
d2 11 mm
r min. 0.6 mm
r1 min. 0.6 mm
J 113 mm
Bolt (G) M10
Weight 4.7 Kg
Basic dynamic load rating (C) 113 kN
Basic static load rating (C0) 250 kN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 0
EAN 4012802424539
Inch – Metric Metric
Long Description 50MM Bore; 140MM Outside Diameter; 54MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; C0-Medium; Plastic Cage; 60 Degree; 1 (Single)