ZKLF40100-2Z INA 40x100x34mm Weight / LBS 3.21875 Thrust ball bearings
image_pdf
Bearing number ZKLF40100-2Z
Size (mm) 40x100x34
Brand INA
Bore Diameter (mm) 40
Outer Diameter (mm) 100
Width (mm) 34
d 40 mm
D 100 mm
B 34 mm
C 34 mm
Screw 4
I 25 mm
Angle (?) 60 °
b 3 mm
d1 58 mm
d2 8.8 mm
r min. 0.3 mm
r1 min. 0.6 mm
J 80 mm
Bolt (G) M8
Weight 1.46 Kg
Basic dynamic load rating (C) 43 kN
Basic static load rating (C0) 101 kN
Category Angular Contact Ball Bearings
BDI Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 1.748
EAN 4012802427301
Product Group – BDI B00152
Enclosure 2 Metal Shields
Inch – Metric Metric
Long Description 40MM Bore; 100MM Outside Diameter; 34MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; C0-Medium; Plastic Cage; 60 Degree; 1 (Single)
Other Features With Fixing Holes | With Snap Ring Groove
Category – BDI Angular Contact Ball Bearing
UNSPSC 31171531
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.28
Noun Bearing
Keyword String Angular Contact
Manufacturer URL http://www.ina.com
Weight / LBS 3.21875
Outside Diameter 3.937 Inch | 100 Millimeter
Bore 1.575 Inch | 40 Millimeter
Width 1.339 Inch | 34 Millimeter
AST AST800 7030 plain bearings What is AST AST800 7030 plain bearings in mechanical engineering? Manufacturing Service . Upload your CAD 3.6200 in D file for an instant. D 3.6200 in overall nut width: 1.2500 in
NACHI 6012ZE deep groove ball bearings Our highly-skilled and 2.0000 in d factory-trained service experts have the resources to help you with all your NACHI 6012ZE deep groove ball bearings needs – including routine maintenance, major repairs, warranty service, 3.5433 in D and equipment inspections. d 2.0000 in finish/coating: Uncoated D 3.5433 in outer ring width: 1.526 in B 3.1300 in