ZKLF40100-2RS INA Rolling Element Ball Bearing 40x100x34mm Thrust ball bearings
image_pdf
Category Angular Contact Ball Bearings
BDI Inventory 1.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 0
EAN 4012802078794
Product Group – BDI L00280
Enclosure 2 Seals
Flush Ground No
Rolling Element Ball Bearing
Number of Rows of Balls Double Row
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Snap Ring Yes
Cage Material Plastic
Contact Angle 60 Degree
Internal Clearance C0-Medium
Number of Bearings 1 (Single)
Inch – Metric Metric
Long Description 40MM Bore; 100MM Outside Diameter; 34MM Width; 2 Seals; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; C0-Medium; Plastic Cage; 60 Degree; 1 (Single)
Other Features With Fixing Holes | With Snap Ring Groove
Category – BDI Angular Contact Ball Bearing
UNSPSC 31171531
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.28
Noun Bearing
Keyword String Angular Contact
Manufacturer URL http://www.ina.com
Manufacturer Item Number ZKLF40100-2RS
Weight / LBS 3.21875
Bore 1.575 Inch | 40 Millimeter
Width 1.339 Inch | 34 Millimeter
Outside Diameter 3.937 Inch | 100 Millimeter
Bearing number ZKLF40100-2RS
Size (mm) 40x100x34
Brand INA
Bore Diameter (mm) 40
Outer Diameter (mm) 100
Width (mm) 34
d 40 mm
D 100 mm
B 34 mm
C 34 mm
Screw 4
I 25 mm
Angle (?) 60 °
b 3 mm
d1 58 mm
d2 8.8 mm
r min. 0.3 mm
r1 min. 0.6 mm
J 80 mm