ZARN70130-TV INA MRL 4.8 Nm / Bearing frictional torque 70x130x82mm Complex bearings
image_pdf
Bearing number ZARN70130-TV
Size (mm) 70x130x82
Brand INA
Bore Diameter (mm) 70
Outer Diameter (mm) 130
Width (mm) 82
d 70 mm
D 130 mm
H 82 mm
B 17.5 mm
C 25 mm
D1 115 mm
Da max 116 mm
da min 100 mm
H1 53.5 mm
r1 min 0.6 mm
rmin 0.3 mm
m 4.1 kg / Weight
Ca 201000 N / Dynamic load rating (axial)
C0a 630000 N / Static load rating (axial)
Cr 56000 N / Dynamic load rating (radial)
C0r 119000 N / Static load rating (radial)
nG Ol 2400 1/min / Limiting speed for oil lubrication (valid only with adequate oil cooling)
nG Fett 800 1/min / Limiting speed for grease lubrication
MRL 4.8 Nm / Bearing frictional torque
caL 5800 N/µm / Axial rigidity
ckL 6000 Nm/mrad / Tilting rigidity