ZARN55115-TV INA Minimum Buy Quantity N/A 55x115x82mm Complex bearings
image_pdf
Bearing number ZARN55115-TV
Size (mm) 55x115x82
Brand INA
Bore Diameter (mm) 55
Outer Diameter (mm) 115
Width (mm) 82
d 55 mm
D 115 mm
H 82 mm
B 17.5 mm
C 25 mm
D1 100 mm
Da max 101 mm
da min 85 mm
H1 53.5 mm
r1 min 0.6 mm
rmin 0.3 mm
m 3.5 kg / Weight
Ca 177000 N / Dynamic load rating (axial)
C0a 500000 N / Static load rating (axial)
Cr 44000 N / Dynamic load rating (radial)
C0r 98000 N / Static load rating (radial)
nG Ol 2900 1/min / Limiting speed for oil lubrication (valid only with adequate oil cooling)
nG Fett 1000 1/min / Limiting speed for grease lubrication
MRL 4 Nm / Bearing frictional torque
caL 4900 N/µm / Axial rigidity
ckL 3600 Nm/mrad / Tilting rigidity
Mm 36.1 kg x cm^2 / Mass moment of inertia for rotating inner ring
ZMA55/98 / Designation of recommended INA locknut
AM55 / Designation of recommended INA locknut
MA 220 Nm / Tightening torque (Only valid in conjunction with INA precision locknuts)
Category Ball Bearings
BDI Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 4.191
EAN 4012802443264
Product Group – BDI B00234
Toyana CX275 wheel bearings YOU’LL FIND 44.45×53.975×25.4 Size (mm) AN EXTENSIVE SELECTION 53,975 Outer Diameter (mm) OF Toyana CX275 wheel bearings FOR 44,45 Bore Diameter (mm) SALE. Size (mm) 44.45×53.975×25.4 Bore Diameter (mm) 44,45 Outer Diameter (mm) 53,975 Width (mm) 25,4 Fw 44,45 mm D 53,975 mm C 25,4 mm Weight 0,116 Kg Basic dynamic load rating (C) 47,1
ISO 39573/39520 tapered roller bearings ISO 39573/39520 tapered roller bearings Engineering Calculator 42x55x36 Size (mm) , Manufacturing 55 Outer Diameter (mm) Service . Get Your Free. Size (mm) 42x55x36 Bore Diameter (mm) 42 Outer Diameter (mm) 55 Width (mm) 36 Fw 42 mm D 55 mm C 36 mm r min. 0,6 mm Da max. 51 mm Weight 0,2 Kg
SKF GEZM 300 ESX-2LS plain bearings Enjoy High Margins on Competitive Pricing.Great Wholesale Products 41.2 mm B at Low 48 mm A 32 mm A1 Costs. A 48 mm A1 32 mm B 41.2 mm d 45 mm Dz 95 mm E 15 mm G R1/8″ H 53.9 mm H1 14 mm H2 107 mm J 95.3 mm L 120 mm