ZARN50110-L-TV INA EAN 4012802078428 50x110x103mm Complex bearings
image_pdf
Bearing number ZARN50110-L-TV
Size (mm) 50x110x103
Brand INA
Bore Diameter (mm) 50
Outer Diameter (mm) 110
Width (mm) 103
d 50 mm
D 110 mm
H2 103 mm
B 17.5 mm
B1 38.5 mm
B2 14 mm
C 25 mm
D1 95 mm
D2 75 mm
D3 93 mm
Da max 96 mm
da min 73 mm
H3 74.5 mm
r1 min 0.6 mm
rmin 0.3 mm
m 3.75 kg / Weight
Ca 172000 N / Dynamic load rating (axial)
C0a 480000 N / Static load rating (axial)
Cr 42000 N / Dynamic load rating (radial)
C0r 90000 N / Static load rating (radial)
nG Ol 3100 1/min / Limiting speed for oil lubrication (valid only with adequate oil cooling)
nG Fett 1100 1/min / Limiting speed for grease lubrication
MRL 3.8 Nm / Bearing frictional torque
caL 4600 N/µm / Axial rigidity
ckL 2900 Nm/mrad / Tilting rigidity