YAE17RRB Timken 17x40x23.8mm B 23.8 mm Deep groove ball bearings
image_pdf
Bearing number YAE17RRB
Size (mm) 17x40x23.8
Brand Timken
Bore Diameter (mm) 17
Outer Diameter (mm) 40
Width (mm) 23.8
d 17 mm
D 40 mm
B 23.8 mm
C 13 mm
F 24.6 mm
J 4.75 mm
S 7.95 mm
Thread (G) M5X0.8
Weight 0.09 Kg
Basic dynamic load rating (C) 10.6 kN
Timken 387A/383A tapered roller bearings Timken 387A/383A tapered roller bearings 1551.18 lbf radial static load capacity: Product Brochures , Manufacturing 13 ° misalignment angle: Service . Get Your 5 mm d Free. d 5 mm radial static load capacity: 1551.18 lbf misalignment angle: 13 ° operating temperature range: -22 to 248 °F shank thread length: 12.5 mm head diameter: 16