W638/2.5-2Z SKF 2.5x6x2.6mm Limiting speed 85000 r/min Deep groove ball bearings
image_pdf
Bearing number W638/2.5-2Z
Size (mm) 2.5x6x2.6
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 2.5
Outer Diameter (mm) 6
Width (mm) 2.6
d 2.5 mm
D 6 mm
B 2.6 mm
C 2.6 mm
d1 3.7 mm
d2 – mm
r1 min. 3.1 mm
r2 min. 3.1 mm
D1 5.4 mm
D2 0.08 mm
da min. 3.6 mm
Da max. 5.5 mm
ra max. 0.08 mm
Weight 0.00035 Kg
Basic dynamic load rating (C) 0.117 kN
Basic static load rating (C0) 0.036 kN
Fatigue load limit (Pu) 0.002
Reference speed 170000 r/min
Limiting speed 85000 r/min
Calculation factor (f0) 7.1
SKF NU 2316 ECML thrust ball bearings 6313rs-timken SKU: are a few brands you will find in our inventory. Find SKF NU 2316 ECML thrust ball bearings to see 2.13 KGS Weight: what’s in stock! SKU: 6313rs-timken Availability: In Stock Weight: 2.13 KGS d 65mm D 140mm B 33mm Dynamic Load Rating (kN): 92.6 Static Load Rating (kN): 59.7 Limiting Speed Rating