W630/2.5-2Z SKF 2.5x8x4mm r1 min. 3.7 mm Deep groove ball bearings
image_pdf
Bearing number W630/2.5-2Z
Size (mm) 2.5x8x4
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 2.5
Outer Diameter (mm) 8
Width (mm) 4
d 2.5 mm
D 8 mm
B 4 mm
C 4 mm
d1 4.1 mm
d2 – mm
r1 min. 3.7 mm
r2 min. 3.7 mm
D1 7.1 mm
D2 0.15 mm
da min. 4 mm
Da max. 7.2 mm
ra max. 0.15 mm
Weight 0.00085 Kg
Basic dynamic load rating (C) 0.312 kN
Basic static load rating (C0) 0.088 kN
Fatigue load limit (Pu) 0.004
Reference speed 160000 r/min
Limiting speed 80000 r/min
Calculation factor (f0) 5.9
Toyana 32008 AX tapered roller bearings Welcome to 16 mm d the Toyana 32008 AX tapered roller bearings online seller. d 16 mm outer ring material: Chrome Steel D 30 mm inner ring material: Steel misalignment angle: 10 ° outer ring width: 10 mm inner ring width: 14 mm radial static load capacity: 106000 N bearing type: Radial radial dynamic load