Toyana HK425224 cylindrical roller bearings
image_pdf
Welcome to the 35 mm d Toyana HK425224 cylindrical roller bearings online seller.
d 35 mm
D 72 mm
B 17 mm
E 64 mm
F 44 mm
rs min 1.1 mm
r1s min 0.6 mm
Radial clearance class C3
Mass (without HJ ring) 0.31 kg
Dynamic load, C 50.5 kN
Static load, C0 50 kN
Fatigue limit load, Cu 6.1 kN
Nlim (oil) 11,000 rpm
Nlim (grease) 9,500 rpm
Min operating temperature, Tmin -40 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.41 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 5.22 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 5.7 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 8.3 Hz
da min 39 mm
da max 43 mm
db min 46 mm
Da max 65.5 mm
ra max 1 mm
r1a max 0.6 mm
Inventory 0.0
Manufacturer Name NTN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 0.314
EAN 4547359138351
Product Group B04144
bore diameter: 35 mm
precision rating: ISO Class 0
outside diameter: 72 mm
maximum rpm: 11000 rpm
overall width: 17 mm
bearing material: Hardened Alloy Steel
flanges: (2) Outer Ring
cage material: High Strength Machined Brass Rivetless w/ square holes
bore type: Straight
finish/coating: Uncoated
number of rows: 1
closure type: Open
internal clearance: C3
outer ring width: 17 mm
ring separation: Separable Inner Ring
fillet radius: 1 mm
operating temperature range: -40 to 120 ºC
series: NU
dynamic load capacity: 50500 N
manufacturer product page: Click here
static load capacity: 50000 N
SNFA BS 260 7P62U thrust ball bearings What are the types of 780x630x112 Size (mm) SNFA BS 260 7P62U thrust ball bearings ? Manufacturing Service . Get Your Free, Instant 630 Outer Diameter (mm) price, design review. Size (mm) 780x630x112 Bore Diameter (mm) 780 Outer Diameter (mm) 630 Width (mm) 112 d 630 mm D 780 mm B 112 mm d2 682