Timken K30X37X16BE needle roller bearings
image_pdf
Size (mm) 60x130x107
Bore Diameter (mm) 60
Outer Diameter (mm) 130
Width (mm) 107
d 60 mm
d2 50 mm
D 130 mm
T 107 mm
ra1 max. 0.6 mm
T1 64 mm
a 21 mm
b 16 mm
d3 130 mm
r min. 1.5 mm
r1 min. 0.6 mm
D1 62 mm
D2 95 mm
D3 135 mm
da min. 60 mm
Da max. 95 mm
ra max. 1.5 mm