Timken K25X35X30H,ZB2 needle roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 24.57
EAN 0053893443942
Product Group B04336
Precision Class Standard
Component Double Cone
Basic Number 93801D
Number of Tapered Rows Double Row
Inch – Metric Inch
Long Description Double Cone; Standard Precision; 93801 Basic Number; 8" Bore; 5-1/4" Width; Double Row of
UNSPSC 31171527
Harmonized Tariff Code 8482.99.15.80
Noun Cone
Keyword String Bearing
Manufacturer Item Number 93801D-2
Weight / LBS 54.119
Flange Outside Diameter 0 Inch | 0 Millimeter
D 0 Inch | 0 Millimeter
d 8 Inch | 203.2 Millimeter
B 5.25 Inch | 133.35 Millimeter
    NSK MF-2216 needle roller bearings NSK MF-2216 needle roller bearings Engineering Calculator , Manufacturing Service . 149.23 mm overall length: Get Your 25 mm d Free. d 25 mm base width: 50.8 mm overall length: 149.23 mm expansion type: Non-Expansion Bearing (Fixed) overall height: 77.79 mm finish/coating: Powder Coated mounting: Two-Bolt Base B 2-9/16 in bearing type: Spherical Roller seal