Timken K23X35X16H,ZB2 needle roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name REGAL BELOIT
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 1.634
EAN 0662461304242
Product Group M06110
Number of Mounting Holes 2
Mounting Method Set Screw
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Rolling Element Ball Bearing
Housing Material Cast Iron
Expansion / Non-expansion Non-expansion
Mounting Bolts 1/2 Inch
Relubricatable Yes
Seals Nomex Felt
Housing Configuration 1 Piece Solid
Inch – Metric Inch
Other Features Single Row | Heavy Duty | Rotating Shield | End Cap
UNSPSC 31171511
Harmonized Tariff Code 8483.20.40.40
Noun Bearing
Keyword String Pillow Block
Manufacturer Item Number PVR-1314
Manufacturer Internal Number 708994
Weight / LBS 3.6
B 1.688 Inch | 42.875 Millimeter
d 1.125 Inch | 28.575 Millimeter
Bolt Spacing Minimum 0 Inch | 0Millimeter
Bolt Spacing Maximum 0 Inch | 0Millimeter
Actual Bolt Center to Center 4.8 Inch | 121Millimeter
Nominal Bolt Center to Center 4.8 Inch | 121 Millimeter
D 1.5 Inch | 38.1 Millimeter
    KOYO MJ-24161 needle roller bearings 100% 43 mm B Authentic. KOYO MJ-24161 needle roller bearings Highest Quality. Certified 90 mm d Supplier. d 90 mm D 190 mm B 43 mm E 169.5 mm F 113.5 mm d1 124 mm D1 161.6 mm rs min 3 mm r1s min 3 mm Radial clearance class CN Mass (without HJ ring) 5.49
    KLM20S NTN 20x32x42mm D1 30.5 mm Linear bearings Bearing number KLM20S Size (mm) 20x32x42 Brand NTN Bore Diameter (mm) 20 Outer Diameter (mm) 32 Width (mm) 42 Fw 20 mm D 32 mm C 42 mm g 0.6 mm C1 30.3 mm D1 30.5 mm C2 1.6 mm Weight 0.1 Kg Basic dynamic load rating (C) 1 190 kN