Timken HM252343/HM252315D+HM252343XA tapered roller bearings
image_pdf
Design Unit METRIC
Bearing Weight 1056.300 Kg
Cage Type YMB
UPC Code 087796236394
Cage Material Brass
d 630.000 mm
D 1030.000 mm
B – Inner Ring Width 315 mm
B – Outer Ring Width 315.000 mm
R – Inner Ring To Clear Radius1 6.000 mm
r – Outer Ring To Clear Radius2 6.000 mm
da – Inner Ring Backing Diameter 715.000 mm
Da – Outer Ring Backing Diameter 940.000 mm
C0 – Static Radial Rating 21200000 N
C1(2) – Dynamic Radial Rating (Two-Rows) 11700000 N
e – ISO Factor3 0.29
Y0 – ISO Factor4 2.3
Y1 – ISO Factor5 3.42
Y2 – ISO Factor6 2.25
Reference Thermal Speed Rating (Grease) 240
Reference Thermal Speed Rating (Oil)7 260
Cg – Geometry Factor8 0.1235
    KBC 32309J tapered roller bearings YOU’LL FIND AN 50x80x22 Size (mm) 50 Bore Diameter (mm) EXTENSIVE SELECTION OF 80 Outer Diameter (mm) KBC 32309J tapered roller bearings FOR SALE. Size (mm) 50x80x22 Bore Diameter (mm) 50 Outer Diameter (mm) 80 Width (mm) 22 d 50 mm D 80 mm B 22 mm C 21,5 mm a 18,7 mm b 1