Timken GY1108KRRB SGT deep groove ball bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name CONSOLIDATED BEARING
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0
Product Group B00308
Enclosure 2 Metal Shields
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Rolling Element Ball Bearing
Snap Ring Yes
Internal Special Features No
Cage Material Steel
Internal Clearance C3-Loose
Inch – Metric Metric
Long Description 50MM Bore; 110MM Outside Diameter; 27MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | IS