Timken EE161300/161900 tapered roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 2.69
Product Group B04334
Precision Class Class 3
Component Cone
Basic Number 681 #3
Number of Tapered Rows Single Row
Inch – Metric Inch
Flange Outside Diameter 0 Inch | 0 Millimeter
d 3.625 Inch | 92.075 Millimeter
B 1.625 Inch | 41.275 Millimeter
D 0 Inch | 0 Millimeter
    SKF NNCL4952CV cylindrical roller bearings SKF NNCL4952CV cylindrical roller bearings Product Brochures , Manufacturing Service . Get Your 100 mm d 180 mm D Free. ABEC 1 (ISO Class Normal) precision rating: d 100 mm precision rating: ABEC 1 (ISO Class Normal) D 180 mm finish/coating: Uncoated B 34 mm cage material: Steel bore type: Round outer ring width: 34
    NKE NJ2315-E-MA6+HJ2315-E cylindrical roller bearings Shop NKE NJ2315-E-MA6+HJ2315-E cylindrical roller bearings huge online discount inventory. 11791 lb radial dynamic load capacity: and Import machinery 4.3307 in D parts your 2.4375 in d car needs with Free Shipping and Free Extended Warranty. d 2.4375 in radial dynamic load capacity: 11791 lb D 4.3307 in radial static load capacity: 8100 lb outer
    LMHP25UU Samick Basic dynamic load rating (C) 0.98 kN Linear bearings Bearing number LMHP25UU Brand Samick Bore Diameter (mm) 25 Outer Diameter (mm) 40 d 25 mm D 40 mm d1 5.5 mm d2 9.5 mm h 5.4 mm A 40 mm D1 62 mm F 32 mm H 8 mm L 59 mm W 46 mm ℓ 8 Tolerance h14 Tolerance perpendicularity (C) 15 Weight
    B-3616 KOYO 57.150×66.675×25.40mm C 25.40 mm Needle roller bearings Bearing number B-3616 Size (mm) 57.150×66.675×25.40 Brand KOYO Bore Diameter (mm) 57.150 Outer Diameter (mm) 66.675 Width (mm) 25.40 Fw 57.150 mm D 66.675 mm C 25.40 mm Weight 0.138 Kg Basic dynamic load rating (C) 62.2 kN
    124W Timken Weight 3.475 Kg 120x190x32mm Deep groove ball bearings Bearing number 124W Size (mm) 120x190x32 Brand Timken Bore Diameter (mm) 120 Outer Diameter (mm) 190 Width (mm) 32 d 120 mm D 190 mm B 32 mm C 32 mm Weight 3.475 Kg Basic dynamic load rating (C) 140 kN
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    Shake Junt Shake Junt Andrew Reynolds skateboard bearings
    Our highly-skilled and factory-trained service experts have the resources to help you with all your Shake Junt Shake Junt Andrew Reynolds skateboard bearings needs – including routine maintenance, major 190 mm Bearing Bore repairs, warranty service, and equipment inspections. Bearing Bore 190 mm Locknut AN 38 Lockwasher W 38 Major Diameter 189.79 mm Threads No.