Timken 45RIF196 cylindrical roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 1.23
EAN 4012801191715
Product Group B00152
Mounting Method Shaft
Enclosure Open
Rolling Element Ball Bearing
Cage Material Polyamide
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Internal Clearance C0-Medium
Number of Rows of Balls Double Row
Other Features Allowable Misalignment 4 Deg
Long Description 45MM Bore; Shaft Mount; 100MM Outside Diameter; 36MM Inner Race Width; 36MM Outer Race Width; Open;