T4DB170X PSL 170x230x32mm Basic static load rating (C0) 428 kN Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number T4DB170X
Size (mm) 170x230x32
Brand PSL
Bore Diameter (mm) 170
Outer Diameter (mm) 230
Width (mm) 32
d 170 mm
D 230 mm
T 32 mm
B 30 mm
C 23 mm
a 45 mm
r min. 6 mm
r2 min. 3 mm
r3 min. 1 mm
da max 182 mm
Da min 214 mm
Da max. 216 mm
db min 185 mm
Db min. 223 mm
ra max. 3 mm
Weight 3.5 Kg
Basic dynamic load rating (C) 245 kN
Basic static load rating (C0) 428 kN
(Grease) Lubrication Speed 1400 r/min
(Oil) Lubrication Speed 1900 r/min
Calculation factor (e) 0.46
Calculation factor (Y) 1.3
SNR 33206A tapered roller bearings SNR 33206A tapered roller bearings Industries and Applications 0.0 Inventory ? We SMITH BEARING Manufacturer Name sell discount online as well as N/A Minimum Buy Quantity cheap machinery parts. Inventory 0.0 Manufacturer Name SMITH BEARING Minimum Buy Quantity N/A Weight 0 EAN 0651041211582 Product Group B04120 Roller Surface Profile Flat with Flange Profile Stud Type