T2EE240/VB406 SKF 240x320x57mm r3 min. 2 mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number T2EE240/VB406
Size (mm) 240x320x57
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 240
Outer Diameter (mm) 320
Width (mm) 57
d 240 mm
D 320 mm
T 57 mm
B 56 mm
C 46 mm
a 58 mm
d1 276 mm
r1 min. 3 mm
r2 min. 3 mm
r3 min. 2 mm
r4 min. 2 mm
Ca min. 9 mm
Cb min. 11 mm
da max 254 mm
Da min 296 mm
Da max. 303 mm
db min 266 mm
Db min. 311 mm
ra max. 3 mm
rb max. 2 mm
Weight 12.5 Kg
Basic dynamic load rating (C) 616 kN
Basic static load rating (C0) 1320 kN
Fatigue load limit (Pu) 118
Reference speed 1300 r/min
Limiting speed 1900 r/min
Calculation factor (e) 0.35
Calculation factor (Y) 1.7
Timken 517009 tapered roller bearings 74 mm A are a 84.1 mm B few brands you will 32 mm A1 find in our inventory. Find Timken 517009 tapered roller bearings to see what’s in stock! B 84.1 mm A 74 mm A1 32 mm A2 111.5 mm B1 109.5 mm d 85 mm d1 127 mm e 44 mm G