T2EE040/QVB134 SKF Reference speed 6000 r/min 40x85x33mm Tapered roller bearings
image_pdf
Bearing number T2EE040/QVB134
Size (mm) 40x85x33
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 40
Outer Diameter (mm) 85
Width (mm) 33
d 40 mm
D 85 mm
T 33 mm
B 32.5 mm
C 28 mm
a 22 mm
d1 61.2 mm
r1 min. 1 mm
r2 min. 1 mm
r3 min. 2 mm
r4 min. 2 mm
Ca min. 5 mm
Cb min. 5 mm
da max 48 mm
Da min 70 mm
Da max. 75 mm
db min 50 mm
Db min. 80 mm
ra max. 1 mm
rb max. 2 mm