SNR NU218EG15 cylindrical roller bearings
image_pdf
d 1-1/4 in
radial static load capacity: 3460 lbf
D 3-7/8 in
seal type: Contact with Slinger
housing width: 1-7/32 in
lubrication type: Lubrication Fitting
inner ring width: 1-47/64 in
bearing material: AISI 52100 Steel
housing material: Cast Iron
series: UELC200
locking device: Accu-Loc
duty type: Normal Duty
expansion type: Non-Expansion Bearing (Fixed)
replacement bearing: UE207-20
radial dynamic load capacity: 5820 lbf lbf
INA GE500-DO plain bearings 170 Million used INA GE500-DO plain bearings instantly searchable. Shop our large selection of parts based on brand, price, description, and 60x110x28 Size (mm) location. Order the with 110 Outer Diameter (mm) stock … Size (mm) 60x110x28 Bore Diameter (mm) 60 Outer Diameter (mm) 110 Width (mm) 28 d 60 mm D 110 mm B
SNR S6304-2RS deep groove ball bearings Shop SNR S6304-2RS deep groove ball bearings huge online discount inventory. and Import machinery parts your car needs with Free Shipping 39.70 mm inner ring width: and Free Extended Warranty. 30 mm d d 30 mm inner ring width: 39.70 mm D 116.7 mm bearing material: 52215 Steel/Black Oxide B 82.60 mm seal type: Felt
IKO NATA 5910 complex bearings Can’t find what you’re looking for IKO NATA 5910 complex bearings ? Tapped Base mounting: Our expert 1-31/32 in B Representatives be in contact with you shortly! mounting: Tapped Base B 1-31/32 in d 1.4375 in radial dynamic load capacity: 5820 lbf bore type: Round radial static load capacity: 3460 lbf base to bore centerline:
29284EM Timken 420x580x95mm T 95 mm Thrust roller bearings Bearing number 29284EM Size (mm) 420x580x95 Brand Timken Bore Diameter (mm) 420 Outer Diameter (mm) 580 Width (mm) 95 d 420 mm D 580 mm T 95 mm B 41 mm C 50 mm r max 5.1 mm T1 70 mm d1 479 mm D1 542 mm H 500 mm S 228 mm
STF304KVS4155Eg NSK 304.8×419.1×269.875mm Calculation factor (e) 0.33 Tapered roller bearings Bearing number STF304KVS4155Eg Size (mm) 304.8×419.1×269.875 Brand NSK Bore Diameter (mm) 304.8 Outer Diameter (mm) 419.1 Width (mm) 269.875 d 304.8 mm D 419.1 mm B 269.875 mm C 269.875 mm r min. 6.4 mm r1 min. 1.5 mm Basic dynamic load rating (C) 2 850 kN Basic static load rating (C0) 6 550 kN