SNR NJ202EG15 cylindrical roller bearings
image_pdf
Size (mm) 55x90x46
Bore Diameter (mm) 55
Outer Diameter (mm) 90
Width (mm) 46
d 55 mm
D 90 mm
2T 46 mm
2B 46 mm
A 11 mm
Ca min 4 mm
Da max 83 mm
Da min 81 mm
da max 63 mm
r3, 4 min 1,5 mm
rb max 1,5 mm
m 1,31 kg / Weight
Cr 138000 N / Dynamic load rating (radial)
C0r 235000 N / Static load rating (radial)
e 0,41
Y0 1,62
Y1 1,66
Cur 29000 N / Fatigue limit load, radial
nG 7700 1/min
nB 4700 1/min / Reference speed
SKF VKBA 517 wheel bearings What is SKF VKBA 517 wheel bearings in 101.6×180.975×47.625 Size (mm) mechanical engineering? Manufacturing Service . Upload your CAD file for 180,975 Outer Diameter (mm) an instant. Size (mm) 101.6×180.975×47.625 Bore Diameter (mm) 101,6 Outer Diameter (mm) 180,975 Width (mm) 47,625 d 101,6 mm D 180,975 mm T 47,625 mm B 48,006 mm C 38,1