SL04240-PP INA 240x320x95mm C 94 mm Cylindrical roller bearings
image_pdf
Bearing number SL04240-PP
Size (mm) 240x320x95
Brand INA
Bore Diameter (mm) 240
Outer Diameter (mm) 320
Width (mm) 95
d 240 mm
D 320 mm
B 95 mm
30 ° / Chamfer angle
C 94 mm
C1 83.2 mm / Tolerance: +0.2
Ca1 – 75 mm / Mounting dimension for snap ring WRE / Tolerance: -0,2 75 mm / Mounting dimension for snap ring WRE / Tolerance: 0.2
Ca2 – 71 mm / Mounting dimension for retaining ring to DIN 471 / Tolerance: -0,2 71 mm / Mounting dimension for retaining ring to DIN 471 / Tolerance: 0.2
D1 314 mm / Tolerance: +0.2
d1 271.7 mm
d2 287 mm
d3 346 mm / Outside diameter of snap ring WRE
m 6.3 mm
rmin 1 mm
t 2 mm
X 72 mm / Distance between rolling elements
m 21 kg / Weight
Cr 740000 N / Dynamic load rating (radial)
C0r 1700000 N / Static load rating (radial)
Cur 195000 N
nG Fett 480 1/min / Limiting speed for grease lubrication
WRE320 / Designation for snap ring WRE
KOYO 23068R spherical roller bearings What are the dimensions of a KOYO 23068R spherical roller bearings? Manufacturing Service . 24124ck30e4-nsk SKU: Get In Stock Availability: Your 10.00 KGS Weight: Free, Instant Quote‎! SKU: 24124ck30e4-nsk Availability: In Stock Weight: 10.00 KGS d 120mm D 200mm B 80mm Dynamic Load Rating (kN): 575 Static Load Rating (kN): 950 Grease Limiting Speed (r/min):