SL04200-PP INA 200x270x80mm UNSPSC 31171547 Cylindrical roller bearings
image_pdf
Bearing number SL04200-PP
Size (mm) 200x270x80
Brand INA
Bore Diameter (mm) 200
Outer Diameter (mm) 270
Width (mm) 80
d 200 mm
D 270 mm
B 80 mm
30 ° / Chamfer angle
C 79 mm
C1 73.2 mm / Tolerance: +0.2
Ca1 – 65 mm / Mounting dimension for snap ring WRE / Tolerance: -0,2 65 mm / Mounting dimension for snap ring WRE / Tolerance: 0.2
Ca2 – 63 mm / Mounting dimension for retaining ring to DIN 471 / Tolerance: -0,2 63 mm / Mounting dimension for retaining ring to DIN 471 / Tolerance: 0.2
D1 264 mm / Tolerance: +0.2
d1 227.15 mm
d2 241 mm
d3 292 mm / Outside diameter of snap ring WRE
m 5.2 mm
rmin 0.6 mm
t 1.8 mm
X 64 mm / Distance between rolling elements
m 13.2 kg / Weight
Cr 540000 N / Dynamic load rating (radial)
C0r 1210000 N / Static load rating (radial)
Cur 143000 N
nG Fett 550 1/min / Limiting speed for grease lubrication
WRE270 / Designation for snap ring WRE
Category Cylindrical Roller Bearings
BDI Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 0
EAN 4012802071399
Product Group – BDI B04144
Bore Profile Straight
Cage Material None
Precision Class RBEC 1 | ISO P0
Number of Rows of Rollers Double Row
Separable No
Rolling Element Cylindrical Roller Bearing
Profile Complete with Outer and Inner Ring
Snap Ring Yes
Internal Clearance C0-Medium
Retainer No
Relubricatable Yes
Inch – Metric Metric
Long Description 200MM Bore; Straight Bore Profile; 270MM Outside Diameter; 80MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer