SL04140-PP INA 140x200x80mm Weight / Kilogram 9.053 Cylindrical roller bearings
image_pdf
Bearing number SL04140-PP
Size (mm) 140x200x80
Brand INA
Bore Diameter (mm) 140
Outer Diameter (mm) 200
Width (mm) 80
d 140 mm
D 200 mm
B 80 mm
30 ° / Chamfer angle
C 79 mm
C1 71.2 mm / Tolerance: +0.2
Ca1 – 65 mm / Mounting dimension for snap ring WRE / Tolerance: -0,2 65 mm / Mounting dimension for snap ring WRE / Tolerance: 0.2
Ca2 – 63 mm / Mounting dimension for retaining ring to DIN 471 / Tolerance: -0,2 63 mm / Mounting dimension for retaining ring to DIN 471 / Tolerance: 0.2
D1 196 mm / Tolerance: +0.2
d1 159.95 mm
d2 170 mm
d3 216 mm / Outside diameter of snap ring WRE
m 4.2 mm
rmin 0.6 mm
t 1.8 mm
X 64 mm / Distance between rolling elements
m 8 kg / Weight
Cr 445000 N / Dynamic load rating (radial)
C0r 840000 N / Static load rating (radial)
Cur 110000 N
nG Fett 750 1/min / Limiting speed for grease lubrication
WRE200 / Designation for snap ring WRE
Category Cylindrical Roller Bearings
BDI Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 9.053
EAN 4054366080479
Product Group – BDI B04144
Bore Profile Straight
Cage Material None
Precision Class RBEC 1 | ISO P0
Number of Rows of Rollers Double Row
Separable No
Rolling Element Cylindrical Roller Bearing
Profile Complete with Outer and Inner Ring
Snap Ring Yes
Internal Clearance C0-Medium
Retainer No
Relubricatable Yes
Inch – Metric Metric
Long Description 140MM Bore; Straight Bore Profile; 200MM Outside Diameter; 80MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer
Category – BDI Cylindrical Roller Bearing
UNSPSC 31171547
Harmonized Tariff Code 8482.50.00.00
Noun Bearing
Manufacturer URL http://www.ina.com
Manufacturer Item Number SL04140PP
Weight / LBS 19.958
Bore 5.512 Inch | 140 Millimeter
Outside Diameter 7.874 Inch | 200 Millimeter
Width 3.15 Inch | 80 Millimeter
CYSD 1633 deep groove ball bearings Request A Quote For Your Special CYSD 1633 deep groove ball bearings Needs Today! 1.4375 in d Free Quotes. ISO 9001 certified. d 1.4375 in overall length: 5-5/64 in slot spacing: 2.5156 in overall height: 4-1/64 in slot width: 0.4688 in lubrication type: Lubrication Fitting unit type: Side Mount dynamic load capacity: 5820 lbf housing