SL04130-PP INA 130x190x80mm Manufacturer Item Number SL04130PP Cylindrical roller bearings
image_pdf
Bearing number SL04130-PP
Size (mm) 130x190x80
Brand INA
Bore Diameter (mm) 130
Outer Diameter (mm) 190
Width (mm) 80
d 130 mm
D 190 mm
B 80 mm
30 ° / Chamfer angle
C 79 mm
C1 71.2 mm / Tolerance: +0.2
Ca1 – 65 mm / Mounting dimension for snap ring WRE / Tolerance: -0,2 65 mm / Mounting dimension for snap ring WRE / Tolerance: 0.2
Ca2 – 63 mm / Mounting dimension for retaining ring to DIN 471 / Tolerance: -0,2 63 mm / Mounting dimension for retaining ring to DIN 471 / Tolerance: 0.2
D1 186 mm / Tolerance: +0.2
d1 150.55 mm
d2 160 mm
d3 206 mm / Outside diameter of snap ring WRE
m 4.2 mm
rmin 0.6 mm
t 1.8 mm
X 64 mm / Distance between rolling elements
m 7.5 kg / Weight
Cr 430000 N / Dynamic load rating (radial)
C0r 790000 N / Static load rating (radial)
Cur 105000 N
nG Fett 800 1/min / Limiting speed for grease lubrication
WRE190 / Designation for snap ring WRE
Category Cylindrical Roller Bearings
BDI Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 8.981
EAN 4054366080561
Product Group – BDI B04144
Bore Profile Straight
Cage Material None
Precision Class RBEC 1 | ISO P0
Number of Rows of Rollers Double Row
Separable No
Rolling Element Cylindrical Roller Bearing
Profile Complete with Outer and Inner Ring
Snap Ring Yes
Internal Clearance C0-Medium
Retainer No
Relubricatable Yes
Inch – Metric Metric
Long Description 130MM Bore; Straight Bore Profile; 190MM Outside Diameter; 80MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer
Category – BDI Cylindrical Roller Bearing
UNSPSC 31171547
Harmonized Tariff Code 8482.50.00.00
Noun Bearing
Manufacturer URL http://www.ina.com
Manufacturer Item Number SL04130PP
Weight / LBS 19.8
Bore 5.118 Inch | 130 Millimeter
Width 3.15 Inch | 80 Millimeter
Outside Diameter 7.48 Inch | 190 Millimeter
SKF N 220 ECP thrust ball bearings What is SKF N 220 ECP thrust ball bearings in mechanical engineering? Manufacturing Service . Upload your CAD file for an 60x110x36.5 Size (mm) instant. Size (mm) 60x110x36.5 Bore Diameter (mm) 60 Outer Diameter (mm) 110 Width (mm) 36,5 d 60 mm D 110 mm B1 36,5 mm C 36,5 mm a 52,2 mm