SKF C31/630KMB cylindrical roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name SKF
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 1.628
EAN 7316577723253
Product Group B04144
Bore Profile Straight
Cage Material Polymer
Precision Class RBEC 1 | ISO P0
Number of Rows of Rollers Single Row
Separable Inner Ring – Both Sides
Rolling Element Cylindrical Roller Bearing
Profile Complete with Outer and Inner Ring
Snap Ring No
Internal Clearance C3-Loose
Retainer Yes
Relubricatable Yes
Inch – Metric Metric
Other Features High Capacity | Plain Inner Ring | 2 Rib Outer Ring | Cage on Outer Ring ID
Long Description 75MM Bore; Straight Bore Profile; 130MM Outside Diameter; 31MM Width; Polymer Cage Matetrial; RBEC 1
UNSPSC 31171547
Harmonized Tariff Code 8482.50.00.00
Noun Bearing
Manufacturer Item Number NU 2215 ECP/C3
Weight / LBS 3.585
D 5.118 Inch | 130 Millimeter
B 1.22 Inch | 31 Millimeter
d 2.953 Inch | 75 Millimeter
bore diameter: 75 mm
static load capacity: 208 kN
outside diameter: 130 mm
maximum rpm: 6000 rpm
overall width: 31 mm
bearing material: Steel
flanges: (2) Flanges on outer Ring, Flangeless Inner Ring
cage material: Polyamide
bore type: Straight
finish/coating: Uncoated
number of rows: 1
closure type: Open
internal clearance: C3
series: NU
operating temperature range: Maximum 302 °F
manufacturer upc number: 7316577723253
dynamic load capacity: 186 kN
ISB 23952 K spherical roller bearings ISB 23952 K spherical roller bearings 20 mm d Manufacturers 42 mm D , Online 12 mm B Wholesale Suppliers‎ ! d 20 mm D 42 mm B 12 mm d1 26.9 mm D1 35.1 mm rs min 0.6 mm Radial clearance class CN Mass 0.07 kg Dynamic load, C 9.3 kN Static load, C0