SKF BT1B 328274A/QCL7C tapered roller bearings
image_pdf
Online 29 mm B SKF BT1B 328274A/QCL7C tapered roller bearings Expert.More Choices. SKF BT1B 328274A/QCL7C tapered roller bearings 55 mm d in Stock & Ready to Ship Now!
d 55 mm
D 120 mm
B 29 mm
E 104.5 mm
F 70.5 mm
d1 77.2 mm
a min 3.86 mm
a max 4.06 mm
Ca min 6.58 mm
Ca max 6.88 mm
rNs min 0.5 mm
D3 max 115.21 mm
b min 3.1 mm
b max 3.4 mm
r0 max 0.6 mm
D4 max 129.7 mm
f 2.82 mm
Snap ring reference R120
rs min 2 mm
r1s min 2 mm
Radial clearance class C3
Mass (without HJ ring) 1.55 kg
Dynamic load, C 111 kN
Static load, C0 111 kN
Fatigue limit load, Cu 13.5 kN
Nlim (oil) 7,000 rpm
Nlim (grease) 5,900 rpm
Min operating temperature, Tmin -40 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
da min 64 mm
dc min 80 mm
Da max 111 mm
DbN min 131.5 mm
ra max 2 mm
rNa max 0.5 mm
Inventory 0.0
Manufacturer Name NTN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 1.553
Product Group B04144
    ISO 53412U+U412 thrust ball bearings 100% Authentic. 200 °F maximum operating temperature: ISO 53412U+U412 thrust ball bearings Highest Quality. Certified Supplier. Two-Bolt Base mounting: 2.0000 in d mounting: Two-Bolt Base maximum operating temperature: 200 °F d 2.0000 in radial dynamic load capacity: 7889 lb bore type: Round radial static load capacity: 5216 lb base to bore centerline: 2.2500 in base