SKF BC4-8003/HA1VA907 cylindrical roller bearings
image_pdf
needle bearing type: Machined Bearing with Inner Ring
lubrication hole type: Lubrication Groove & Hole
d 2.5000 in
static load capacity: 52300 lbs
D 3.7500 in
cage material: Steel
B 1.7500 in
number of rows: 1
bearing material: Chrome Steel
precision rating: Not Rated
flanges: No Flange
maximum rpm: 1270 RPM
closure type: Double Seal
series: MR – Cagerol
fillet radius: 0.0800 in
standards met: ABMA, ISO
operating temperature range: -20F to 250 °F
manufacturer catalog number: 5454830121
dynamic load capacity: 26100 lbs
INA D9 thrust ball bearings INA D9 thrust ball bearings Warehouse offers car 400 mm D parts and 132 mm B car accessories. We sell discount 190 mm d online as well as cheap machinery parts. d 190 mm D 400 mm B 132 mm d2 262.2 mm D1 345.6 mm rs min 5 mm Number of lubrication holes 3
ISB TSM 20 BB self aligning ball bearings 100% Authentic. 4.0000 in overall height: ISB TSM 20 BB self aligning ball bearings Highest Two-Bolt Base mounting: 40 mm d Quality. Certified Supplier. mounting: Two-Bolt Base overall height: 4.0000 in d 40 mm base width: 1.9219 in bore type: Round D 5.4063 in base to bore centerline: 1.9375 in bolt size: 1/2 in duty