SKF BB1-1308NRVBEFMS deep groove ball bearings
image_pdf
Size (mm) 47.5×55.562×16
Bore Diameter (mm) 47,5
Outer Diameter (mm) 55,562
Width (mm) 16
d 55.562 mm
A1 47.5 mm
A2 16 mm
J 130 mm
L 162 mm
T 64.4 mm
H 19 mm
B 55.6 mm
s1 33.4 mm
Basic dynamic load rating – C 25 kN
Basic static load rating – C0 29 kN
Limiting speed 110 r/min
Limiting temperature – T 350 °C
Mass bearing unit 3.7 kg
Grub (set) screw – G2 – 3/8-24 UNF 3/824 UNF
Hexagonal key size for grub screw – H 4.762 mm
Recommended tightening torque for grub screw 16.5 N·m
Inventory 0.0
Manufacturer Name SKF
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 3.563
EAN 7316571812809
Product Group M06110
Number of Mounting Holes 4
Mounting Method Set Screw
Housing Style 4 Bolt Square Flange Block
Rolling Element Ball Bearing
Housing Material Cast Iron
Expansion / Non-expansion Non-expansion
Mounting Bolts 5/8 Inch
Relubricatable Yes
Insert Part Number YAR 211-203-2FW/VA228
Seals M Seal
Housing Configuration 1 Piece Solid
Pilot Configuration No Pilot
Inch – Metric Inch
Long Description 4 Bolt Square Flange Block; 2-3/16" Bore; 7.2" Bolt Circle; 5-1/8" Bolt Spacing; 1 Pi
UNSPSC 31171501
Harmonized Tariff Code 8483.20.40.40
Noun Bearing
Keyword String Flanged
Manufacturer Item Number FY 2.3/16 TF/VA228
Weight / LBS 7.3
Cartridge Pilot Diameter 0 Inch | 0 Millimeter
Bore 2.188 Inch | 55.575 Millimeter
Nominal Bolt Circle Diameter Round 7.2 Inch | 184 Millimeter
Length Thru Bore 2.188 Inch | 55.575 Millimeter
Bolt Spacing 5.125 Inch | 130.18 Millimeter
Cartridge Pilot Depth 0 Inch | 0 Millimeter
bore diameter: 2.1875 in
radial static load capacity: 6530 lbf
bolt center-to-center length: 130 mm
seal type: Contact Seal
overall length/diameter: 162 mm
length through bore: 64.4 mm
bore type: Round
operating temperature range: -30 to +120 °F
mounting type: Four-Bolt Flange
finish/coating: Uncoated
housing material: Cast Iron
lubrication type: Cannot Be Relubricated
locking device: Set Screw
series: FY
expansion type: Non-Expansion Bearing (Fixed)
manufacturer upc number: 7316571812809
N 19 mm
Limiting temperature T max. 350 °C
Grub (set) screw G2 3/8-24 UNF
Hexagonal key size for grub screw N 4.763 mm
Attachment bolts, recommended metric size G 16 mm