SKF 6211/HR22T2 deep groove ball bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 25.757
EAN 0053893450247
Product Group B04336
Precision Class Standard
Component Assembly
Basic Number 95491
Assembly Number 90141
End Play 0.016
Number of Tapered Rows Double Row
Inch – Metric Inch
Other Features 2 Single Cone | 1 Double Cup | Outer Race with Oil Holes and Groove
Long Description Assembly; Standard Precision; Components 95491 (2) | 95927CD (1) | X2S-95491 (1); 4.919" Bore;
UNSPSC 31171516
Harmonized Tariff Code 8482.20.00.00
Noun Bearing
Keyword String Tapered
Manufacturer Item Number 95491-90141
Weight / LBS 56.734
D 9.25 Inch | 234.95 Millimeter
Assembly Width 5.625 Inch | 142.875 Millimeter
Flange Outside Diameter 0 Inch | 0 Millimeter
d 4.919 Inch | 124.943 Millimeter
SKF 89444M thrust roller bearings Offer High Quality Brand SKF 89444M thrust roller bearings .Contact Us Online 22x56x16 Size (mm) to Get 56 Outer Diameter (mm) Best Quote. 22 Bore Diameter (mm) Size (mm) 22x56x16 Bore Diameter (mm) 22 Outer Diameter (mm) 56 Width (mm) 16 d 22 mm D 56 mm B 16 mm C 16 mm r min.