SKF 6204/HR22T2 deep groove ball bearings
image_pdf
Size (mm) 85x130x22
Bore Diameter (mm) 85
Outer Diameter (mm) 130
Width (mm) 22
d 85 mm
D 130 mm
B 22 mm
C 22 mm
Angle (α) 15 °
a 1,4 mm
r min. 1,1 mm
r1 min. 0,6 mm
da min. 91 mm
Da max. 124 mm
ra max. 1 mm
Weight 0,96 Kg
Basic dynamic load rating (C) 60,5 kN
Basic static load rating (C0) 59 kN
(Grease) Lubrication Speed 10900 r/min
Configuration Single Row
Enclosure Open
Bore Type Cylindrical Bore
Bore Size 85 mm
Outside Diameter 130 mm
Width 22 mm
Fillet Radius/Chamfer 1.1 mm
r1 0.6 mm
Dynamic Load Rating 60,500 N
Static Load Rating 59,000 N
Limiting Speed – Grease 7,400 rpm
Limiting Speed – Oil 10,000 rpm
da1 (min) 91 mm
da2 (min) 91 mm
Da1 (max) 124 mm
Da2 (max) 126 mm
ra (max) 1 mm
ra1 (max) 0.6 mm