SKF 62/28/30C3 deep groove ball bearings
image_pdf
High Quality SKF 62/28/30C3 deep groove ball bearings. Competitive 30.2 mm B Pricing. Accept Small Order. 13 mm A1 Easy and Fast Shipping.
B 30.2 mm
A 37.5 mm
A1 13 mm
A2 56.7 mm
B1 43.7 mm
d 45 mm
d1 62 mm
Dz 95 mm
e 24 mm
G R1/8″
H 180 mm
J 148.5 mm
L 111 mm
N 14mm
s1 33.4 mm
S 11 mm
Z 64.8 mm
C 31.85 kN
C0 20.8 kN
T min. -20 °C
T max. 100 °C
Weight 1.89 kg
Recommended tightening torque for set screw 11.5 Nm