SKF 6006/HR22T2 deep groove ball bearings
image_pdf
Size (mm) 140x90x24
Bore Diameter (mm) 140
Outer Diameter (mm) 90
Width (mm) 24
d 90 mm
D 140 mm
B 24 mm
d1 108.7 mm
d2 106.13 mm
D2 125 mm
b 2.2 mm
C1 13.4 mm
C2 5.2 mm
C3 4.2 mm
r1,2 – min. 1.5 mm
r3,4 – min. 1 mm
a 39 mm
da – min. 97 mm
db – min. 97 mm
Da – max. 133 mm
Db – max. 135.4 mm
ra – max. 1.5 mm
rb – max. 1 mm
dn 110 mm
Basic dynamic load rating – C 27 kN
Basic static load rating – C0 23.6 kN
Fatigue load limit – Pu 0.93 kN
Limiting speed for grease lubrication 11000 r/min
Limiting speed for oil lubrication 17000 mm/min
Ball – Dw 10.319 mm
Ball – z 25
Gref 14.1 cm3
Calculation factor – e 0.68
Calculation factor – Y2 1.41
Calculation factor – Y0 0.76
Calculation factor – X2 0.67
Preload class A – GA 160 N
Preload class B – GB 320 N
Preload class C – GC 960 N
Calculation factor – f 1.07
Calculation factor – f1 0.99
Calculation factor – f2A 1
Calculation factor – f2B 1.01
Calculation factor – f2C 1.04
Calculation factor – fHC 1
Preload class A 142 N/micron
Preload class B 183 N/micron
Preload class C 275 N/micron
r1,2 min. 1.5 mm
r3,4 min. 1 mm
da min. 97 mm
db min. 97 mm
Da max. 133 mm
Db max. 135.4 mm
ra max. 1.5 mm
rb max. 1 mm
Basic dynamic load rating C 35.8 kN
Basic static load rating C0 40 kN
Fatigue load limit Pu 0.93 kN
Attainable speed for grease lubrication 11000 r/min
Attainable speed for oil-air lubrication 17000 r/min
Ball diameter Dw 10.319 mm
Number of balls z 25
Reference grease quantity Gref 14.1 cm³
Preload class A GA 160 N
Static axial stiffness, preload class A 142 N/µm
Preload class B GB 320 N
Static axial stiffness, preload class B 183 N/µm
Preload class C GC 960 N
Static axial stiffness, preload class C 275 N/µm
Calculation factor f 1.07
Calculation factor f1 0.99
Calculation factor f2A 1