SKF 22324 CCKJA/W33VA405 tapered roller bearings
image_pdf
Size (mm) 75x160x58
Bore Diameter (mm) 75
Outer Diameter (mm) 160
Width (mm) 58
d 75 mm
D 160 mm
T 58 mm
B 55 mm
C 45 mm
a 46 mm
d1 119 mm
r1 min. 3 mm
r2 min. 3 mm
r3 min. 2,5 mm
r4 min. 2,5 mm
Ca min. 7 mm
Cb min. 14 mm
da max 90 mm
Da min 124 mm
Da max. 148 mm
db min 87 mm
Db min. 151 mm
ra max. 3 mm
rb max. 2,5 mm
Weight 5,55 Kg
Basic dynamic load rating (C) 336 kN
Basic static load rating (C0) 475 kN
Fatigue load limit (Pu) 53
Reference speed 2800 r/min
Limiting speed 4000 r/min
Calculation factor (e) 0,54
Calculation factor (Y) 1,1
    Toyana 21315 CW33 spherical roller bearings Various In Stock Availability: 6026-m-c3-fag SKU: types 3.42 KGS Weight: and sizes to accommodate your Toyana 21315 CW33 spherical roller bearings requirements. SKU: 6026-m-c3-fag Availability: In Stock Weight: 3.42 KGS d 130mm D 200mm B 33mm Dynamic Load Rating (kN): 106 Static Load Rating (kN): 100 Fatigue Load Rating (kN): 4.85 Limiting Speed Rating (r/min):