SIRN40ES LS l4 max. 135 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIRN40ES
Brand LS
Bore Diameter (mm) 40
d 40 mm
B 28 mm
b 33 mm
d2 94 mm
d4 49 mm
d6 76 mm
dk 53 mm
h1 85 mm
l3 min. 36 mm
l4 max. 135 mm
l7 min. 45 mm
r min. 0.6 mm
C1 35 mm