SIRN20ES LS Basic dynamic load rating (C) 30 kN Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIRN20ES
Brand LS
Bore Diameter (mm) 20
d 20 mm
B 16 mm
b 20 mm
d2 56 mm
d4 25 mm
d6 46 mm
dk 29 mm
h1 50 mm
l3 min. 17 mm
l4 max. 80 mm
l7 min. 25 mm
r min. 0.3 mm
C1 19 mm