SILR50ES SKF l4 max. 164.5 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILR50ES
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 50
d 50 mm
d2 118 mm
d4 max. 62.5 mm
dk 66 mm
h1 105 mm
l3 min. 46 mm
l4 max. 164.5 mm
l7 min. 54 mm
r1 min. 0.6 mm
B 35 mm
C1 max 40.5 mm
N max 89 mm
N1 max 40.5 mm