SILR35ES SKF l3 min. 29 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILR35ES
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 35
d 35 mm
d2 79 mm
d4 max. 41.5 mm
dk 47 mm
h1 70 mm
l3 min. 29 mm
l4 max. 110.5 mm
l7 min. 37 mm
r1 min. 0.6 mm
B 25 mm
C1 max 30.5 mm
N max 59 mm
N1 max 30.5 mm
Thread (G) M28x1.5 Tolerance 6H
Angle 6 °
Weight 1.2 Kg
Basic dynamic load rating (C) 80 kN
AST ASTEPBF 1820-09 plain bearings are 60 Bore Diameter (mm) a few brands you will find in our inventory. Find 60x150x35 Size (mm) AST ASTEPBF 1820-09 plain bearings to see what’s in stock! Size (mm) 60x150x35 Bore Diameter (mm) 60 Outer Diameter (mm) 150 Width (mm) 35 d1H 60 mm D 150 mm B 35 mm Ba min 6 mm