SILQG40ES SKF l4 max. 143 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILQG40ES
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 40
d 40 mm
d2 90 mm
d4 max. 47 mm
dk 53 mm
h1 97 mm
l3 min. 46 mm
l4 max. 143 mm
l7 min. 40 mm
r1 min. 0.6 mm
B 40 mm
C1 max 34 mm
N max 81 mm
N1 max 28 mm