SILQG20ES SKF C1 max 17.5 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILQG20ES
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 20
d 20 mm
d2 48 mm
d4 max. 26.5 mm
dk 29 mm
h1 52 mm
l3 min. 23 mm
l4 max. 77 mm
l7 min. 21 mm
r1 min. 0.3 mm
B 20 mm
C1 max 17.5 mm
N max 48 mm
N1 max 18 mm
Thread (G) M16x1.5 Tolerance 6H
Angle 4 °
Weight 0.4 Kg
Basic dynamic load rating (C) 30 kN
Ruville 4087 wheel bearings Ruville 4087 wheel bearings Manufacturers , 0.02 KGS Weight: Online Wholesale bsb2025duhp3-rhp SKU: Suppliers‎ ! SKU: bsb2025duhp3-rhp Availability: In Stock Weight: 0.02 KGS d 25mm D 52mm B 15mm Dynamic Load Rating (kN): 23.8 Static Load Rating (kN): 37.8 Axial Static Stiffness: 840 Limiting Speed Rating (r/min): 2900 Cage Type: Plastic Seals or Shields: Open
SKF 510/800 F thrust ball bearings SKF 510/800 F thrust ball bearings Warehouse offers car parts and car accessories. We Contact with Flinger seal type: sell discount online 2.4375 in d as well as cheap machinery parts. d 2.4375 in seal type: Contact with Flinger D 7.9600 in length through bore: 2.38 in bore type: Round finish/coating: Uncoated duty type: Standard