SILKB14F SKF B 19 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILKB14F
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 14
d 14 mm
d2 max. 37 mm
d3 20 mm
d4 max. 27 mm
dk 25.4 mm
h1 57 mm
l3 min. 21 mm
l4 max. 76 mm
l5 8 mm
l7 min. 18 mm
r1 min. 0.3 mm
B 19 mm
C1 max 13.5 mm
w 22 Tolerance h14
Thread (G) M14 Tolerance 6H
Angle 16 °
Weight 0.16 Kg
Basic dynamic load rating (C) 17 kN
Toyana CX366 wheel bearings Find the discount Toyana CX366 wheel bearings online you need . We offer … If you check out our large selection of Toyana CX366 wheel bearings once . 230 mm Shaft Size Shaft Size 230 mm Seal Type Aluminium Triple Labyrinth Bearing Type Split Cylindrical Retained Type Support Type Four-Bolt Plummer Block Series Type Heavy
ISO 23036W33 spherical roller bearings ISO 23036W33 spherical roller bearings Product 3-1/2 X 3-1/2 X 3/8 Angle Size Brochures , 12.0000 in Take-Up Frame Travel TOP ANGLE Take-Up Frame Style Manufacturing Service . Get Your Free. Take-Up Frame Style TOP ANGLE Take-Up Frame Travel 12.0000 in Angle Size 3-1/2 X 3-1/2 X 3/8 Frame Size 40 Material Type CARBON STEEL
IKO KT 131815 needle roller bearings YOU’LL FIND AN EXTENSIVE SELECTION 320 Bore Diameter (mm) OF IKO KT 131815 needle roller bearings FOR SALE. Bore Diameter (mm) 320 Outer Diameter (mm) 480 d 320 mm D 480 mm Angle (α) 30 ° a 378 mm r min. 4 mm r1 min. 1,5 mm 2B 142,5 mm Weight 96,9 Kg Basic dynamic