SILKB12F SKF l4 max. 67 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILKB12F
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 12
d 12 mm
d2 max. 33 mm
d3 17.5 mm
d4 max. 23 mm
dk 22.2 mm
h1 50 mm
l3 min. 18 mm
l4 max. 67 mm
l5 6.5 mm
l7 min. 16 mm
r1 min. 0.3 mm
B 16 mm
C1 max 12 mm
w 19 Tolerance h14
Thread (G) M12 Tolerance 6H
Angle 13 °
Weight 0.12 Kg
Basic dynamic load rating (C) 13.2 kN
Toyana CX175 wheel bearings Our highly-skilled and factory-trained service experts have the resources to help you with all your Toyana CX175 wheel bearings needs – 40 mm A including routine maintenance, major repairs, warranty service, and equipment inspections. A 40 mm A1 25 mm B 38.1 mm d 31.75 mm Dz 70 mm G R1/8″ H 42.9 mm H1