SILKB10F SKF l5 6.5 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILKB10F
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 10
d 10 mm
d2 max. 29 mm
d3 15 mm
d4 max. 20 mm
dk 19 mm
h1 43 mm
l3 min. 15 mm
l4 max. 58 mm
l5 6.5 mm
l7 min. 14 mm
r1 min. 0.3 mm
B 14 mm
C1 max 10.5 mm