SILJ50ES SKF Basic dynamic load rating (C) 156 kN Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILJ50ES
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 50
d 50 mm
d2 122 mm
d4 max. 55 mm
dk 66 mm
h1 130 mm
l3 min. 46 mm
l4 max. 192.5 mm
l7 min. 58 mm
r1 min. 0.6 mm
B 35 mm
C1 max 30 mm
N max 105 mm
N1 max 30 mm
Thread (G) M33x2 Tolerance 6H
Angle 3 °
Weight 3.8 Kg
Basic dynamic load rating (C) 156 kN
Timken 67887/67820 tapered roller bearings Request A Quote For Your Special Timken 67887/67820 tapered roller bearings Needs Today! Free Quotes. ISO 21.4 mm B 7.7 mm A 4 mm A1 9001 certified. B 21.4 mm A 7.7 mm A1 4 mm A2 23.4 mm B1 30.9 mm d 19.05 mm d1 32.4 mm H 90.5 mm J 71.5 mm N