SILA40ES-2RS SKF w 50 Tolerance h14 Plain bearings
image_pdf
Bearing number SILA40ES-2RS
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 40
d 40 mm
d2 94 mm
d4 58 mm
dk 53 mm
h1 142 mm
l3 min. 65 mm
l4 max. 191 mm
l5 25 mm
l7 min. 46 mm
r1 min. 0.6 mm
B 28 mm
C1 max 24 mm
w 50 Tolerance h14
Thread (G) M39x3 Tolerance 6H
Angle 6 °
Weight 2.2 Kg
Basic dynamic load rating (C) 100 kN
NKE K 81130-MB thrust roller bearings Advance NKE K 81130-MB thrust roller bearings is your source for -30 of +200 °C operating temperature range: quality and 190 mm d accessories. shop online for home delivery or pick up in one of our 10000 . d 190 mm operating temperature range: -30 of +200 °C D 290 mm cage material: Steel B