SIL80ES-2RS SKF h1 295 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIL80ES-2RS
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 80
d 80 mm
d2 182 mm
d4 105 mm
dk 105 mm
h1 295 mm
l3 min. 85 mm
l4 max. 389 mm
l5 45 mm
l7 min. 98 mm
r1 min. 1 mm
B 55 mm
C1 max 48 mm
w 90 Tolerance h14
Thread (G) M80x4 Tolerance 6H
Angle 5 °
Weight 19 Kg
Basic dynamic load rating (C) 400 kN
NKE 54207+U207 thrust ball bearings Advance NKE 54207+U207 thrust ball bearings is your source for quality 50 mm d and accessories. shop online for home delivery or pick up in one of our 10000 . d 50 mm radial static load capacity: 22000 lb D 110 mm cage material: Steel B 1.7500 in outer ring width: 1-3/4 in contact angle:
Toyana 51312 thrust ball bearings Manufacturers of all are represented 40 Bore Diameter (mm) in our partial list of clients. Contact Gary for a complete Toyana 51312 thrust ball bearings list of clients 40 mm Fw and projects. Bore Diameter (mm) 40 Outer Diameter (mm) 62 Fw 40 mm D 62 mm Dn 59 mm L2 60,3 mm N2 3